Baseball – wyniki na żywo

Choć na pierwszy rzut oka baseball, wyniki na żywo MLB, czy polska odmiana, to zagadnienia niezbyt popularne i praktycznie zarezerwowane dla prawdziwych baseballowych pasjonatów. Tak jest jednak w Europie, bo w Stanach Zjednoczonych, które są domem baseballu, sprawa wygląda inaczej. Trudno się dziwić, bo historia i przeszłość tego sportu mocno wpływają na dzisiejsze postrzeganie gry. Baseball ma niejasne początki, do dziś wielu badaczy spiera się, która gra może stanowić prawdziwy początek istnienia tej gry. Głosy są podzielone, ale najczęściej odpowiedź pada, że krykiet. Prawda jest jednak taka, że w grę podobną do współczesnego baseballu, grano w USA w XIX wieku. Dopiero po koniec tamtego stulecia ustalono większość zasad, z którymi mamy do czynienia obecnie. Także druga połowa XIX wieku, to czas powstawania w Stanach Zjednoczonych pierwszych drużyn baseballu. Wyniki na żywo poszczególnych drużyn zaczęły pojawiać się w świadomości społeczeństwa, m.in. dzięki gazetom i słownym przekazom. Po ustaleniach, przemianach, fani baseballu wyniki na żywo otrzymywali z dwóch lig – National Baseball League u American Baseball Association. Porozumienia i ustalenie zasad pomiędzy oboma liga miało wpływa na wzrost popularności tego sportu. Początek XX wieku stał się początkiem narodowego fenomenu baseballu w USA. Grali w niego zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Zaczęto budować nowe, ogromne stadiony, które zapełniały się fanami baseballu, a wyniki na żywo były najważniejszymi wiadomościami dnia.

Baseball – wyniki popularności zaczęły spadać

Koniunktura mimo licznych problemów tego sportu związanymi z sytuacją ekonomiczną społeczeństwa Stanów Zjednoczonych, jak i segregacją rasową, szła w górę, jednak wszystko ma swój kres. Trudności zaczęły się, gdy mocną konkurencję dla baseballu zaczęły stanowić inne sporty, czyli koszykówka i hokej na lodzie. Mimo tego wyniki baseballu nadal cieszyły się sporym zainteresowaniem, co przekłada się na fakt, że jest to wciąż jeden z czterech najpopularniejszych sportów zespołowych w Ameryce Południowej. Od 1992 roku baseballowe wyniki oficjalnie widnieją w programie i statystykach Letnich Igrzysk Olimpijskich.  Tak było, aż do IO w Pekinie 2008, gdy po raz ostatni fani mogli śledzić baseball i wyniki na żywo. Baseball i softball zostały skreślone z oficjalnego programu igrzysk z powodu wyhamowania międzynarodowej popularności tej gry zespołowej.

Wyniki meczów baseballu

Co wpływa na wyniki baseballu?

To najczęstsze pytanie kibiców, którzy nie mieli nigdy do czynienia z tym sportem. Mówiąc o tym, jak kształtuje się wynik baseballu, mówić trzeba o podstawowych zasadach, które mają na to wpływ. W baseballu mamy dwie drużyny, które raz atakują, a raz przeszkadzają w atakowaniu. Mecz baseballu wygrywa drużyna, która po dziewięciu rundach będzie miała więcej punktów.

Jak wygląda pojedyncza runda baseballu?

  • Drużyna atakująca zaczyna od wystawiania jednego gracza tzw. pałkarza. Piłką w jego kierunku rzuca miotacz.
  • Jeśli pałkarz odbije piłkę kijem, to rzuca go na ziemie i biegnie do pierwszej z czterech baz. Jeśli zaliczy pierwszą bazę, a piłka wciąż nie została złapana przez rywali, biegnie do kolejnej bazy.
  • Jeśli jednak łapacz przechwyci piłkę, zawodnik biegnący musi się zatrzymać. Jeśli dokona tego zanim atakujący dobiegnie do bazy i przekaże ją zawodnikom tzw. bazowym, wtedy atakujący zostaje wykluczony z rundy.
  • Jeśli atakujący zdobędzie bazę zostaje w niej, a do gry wchodzi kolejny pałkarz. Pojedynczy punkt otrzymuje się w momencie zdobycia czwartej bazy.

Home run najlepszy sposób na wysoki wynik baseballu

O tzw. home run słyszał chyba każdy fan sportu, ale nie wszyscy wiedzą dokładnie, co to takiego. Home run ma miejsce wtedy, gdy pałkarz tak mocno uderza piłkę, że ta opuści obszar boiska, spadnie za jego ogrodzeniem, najczęściej wyląduje w trybunach. Takie wybicie oznacza, że żaden zawodnik zajmujący bazę oraz pałkarz nie może zostać zbity. Każdy z graczy będących w ataku truchtem pokonuje poszczególne bazy i zdobywa kolejne punkty dla swojej drużyny. Home run jest legendarnym zagraniem powiązanym z baseballem i wynikami drużyn. Przy jednym home run atakujący zespól może doliczyć do swojego wyniku aż cztery punkty (w przypadku, gdy wszystkie trzy bazy są zajęte). Taki home ran nosi specjalną nazwę – grand slam.

Wyniki na żywo baseballu. Gdzie szukać?

Tak, jak pisaliśmy wcześniej, obecnie baseball nie jest zaliczany do grona najpopularniejszych sportów na świecie. Z tego powodu wyniki na żywo baseballu nie są wszędzie dostępne. Na szczęście są serwisy i miejsca, gdzie je znajdziemy. Na pewno najlepsze zakłady bukmacherskie w swoich ofertach mają nie tylko typy na baseball, ale i wyniki na żywo. Istnieją także specjalne serwisy poświęcone wynikom baseballowi i wynikom na żywo. W łatwy i szybko sposób można sprawdzić, jak wyglądały wyniki np. amerykańskiej MLB, która swoje mecze rozgrywa w nocy czasu europejskiego.