Futbol amerykański – wyniki na żywo

Gdy ktoś mówi o futbolu, wynikach, to o czym najczęściej pomyśli kibic w Europie lub w wielu innych miejscach na świecie? Oczywiście o piłce nożnej. Prawda jest jednak taka, że nazwa futbol ściślej powiązana jest z futbolem amerykańskim. Ta gra drużynowa futbolem nazywana jest w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Poza Ameryką Północną dla uniknięcia nieporozumień używa się nazwy futbol amerykański. Inna ciekawostka dotycząca nazwy tej dyscypliny sportowej jest taka, że futbol w wydaniu amerykańskim nazywa się futbolem rusztowym. Dlaczego? Bo boisko do futbolu amerykańskiego z lotu ptaka przypomina… rusz do grillowania.

Co w futbolu amerykańskim wpływa na wyniki?

Cel gry w futbol amerykański jest bardzo prosty. Uzyskać, jak najwyższy możliwy wynik. Futbol amerykański inaczej niż piłka nożna podzielony jest na cztery części każda licząca po 15 minut. Mecz futbolu amerykańskiego jest jednak znacznie dłuższy i zdarza się, że trwa nawet trzy godziny. Reguły gry nie są bardzo skomplikowane. Zespoły liczą po jedenastu zawodników. Boisko podzielone jest pasami co pięć jardów każdy (czyli ok. 91 cm) i zakończone polem punktowym, a za liniami końcowymi stoją bramki. One umożliwiają zdobycie dodatkowych punktów co ma wpływ na wynik w futbolu amerykańskim. Jak to w sportach drużynowych bywa, gdy jedna drużyna atakuje, druga się broni. W trakcie gry w futbol amerykański piłkę o „jajowatym” kształcie można kopać, przenosić, rzucać i podawać. Aby być stale w ataku trzeba przenieść piłkę o dziesięć jardów w kierunku pola punktowego. Zespół będący w ataku ma na to cztery próby. W razie braku efektu, w rolę atakujących wcielają się przeciwnicy. Akcja w ataku kończy się, gdy zawodnik posiadający przy sobie piłkę zostaje powalony na ziemię lub znajdzie się poza boiskiem. Akcje ofensywne zazwyczaj kończą się albo długim podaniem do zawodnika, który ma do pokonanie niewielki dystans, albo przebiegnięciem przez zawodnika z piłką sporej odległości.

W futbolu amerykańskim wyniki są różne

Chodzi o wysokość i różnicę rezultatów. W każdej kwarcie gra może toczyć się w różnym tempie, z różnym skutkiem. Niektóre drużyny seryjnie z łatwością zdobywają punkty i ich wynik w futbolu amerykańskim jest zdecydowanie bardziej okazałym. Wpływ w futbolu amerykańskim na wynik mają też kary, jakimi mogą zostać ukarani futboliści. O co chodzi? Sędzia przyznaje je za przetrzymywanie rywala, blokowanie zawodnika przez plecy lub np. chwycenie za kratkę kasku. Karą w takich przypadkach jest utrata przez zespół zdobytych wcześniej jardów. Wygrywa drużyna futbolu, której wynik będzie wyższy o przynajmniej jeden punkt. 

Wyniki meczów amerykańskiego futbolu

Jak zmieniają się w futbolu wyniki na żywo? Różne sposoby na punkty

Przejdźmy do ważnej kwestii, o które już trochę wspomnieliśmy, czyli na zdobywaniu punktów. W Futbolu amerykańskim rozróżnić można kilka akcji punktujących. Jakie zagrywki wpływają na wyniki futbolu?

  • Touchdown, czyli przyłożenie – jest warte sześć punktów. Ma ono miejsce wtedy, gdy gracz wbiega z piłką w pole punktowe przeciwnika lub łapie podaną piłkę będąc już w tym polu. Gdy ma miejsce przyłożenie drużyna atakując ma jeszcze szansę na podwyższenie. Piłka ustawiana jest na trzecim lub drugim (w NFL) jardzie drużyny, która broni. Atakujący mogą wykonać kop podwyższający w kierunku bramki lub wykonać akcję dołem. Ta druga sprawia, że wynik futbolu amerykańskiego zmienia się o dwa punkty. Kop wart jest jednego punktu.
  • Field goal, czyli kop na bramkę – stosuje się go już rzadko. Zagranie warte trzy punkty można wykonać z piłki stojącej lub z opuszczonej przez innego zawodnika tej samej drużyny. Kop wykonuje się najczęściej, gdy drużyna atakująca znalazła się blisko pola punktowego.
  • Safety, czyli bezpieczne zagranie – ten manewr wart jest dwa punkty. Punkty w ten sposób zdobywa obrona, gdy atakujący gracz będący w swoim polu punktowym upuszcza piłkę lub celowo uderza piłką w ziemię. To jeszcze nie wszystko. W przypadku, gdy broniącemu futboliście udaje się zablokować wykop z powietrza, tak że piłka przelatuje za linię pola punktowego atakujących, obrona otrzymuje punkty z zagrania bezpiecznego.

Futbol amerykański live zmieniał się na przestrzeni lat

Futbol, co sama nazwa wskazuje ma korzenie w sportach piłkarskich, które znano w XIX wieku w Anglii. Wtedy miało nastąpić rozgałęzienie, czego efektem było kilka znanych nam dziś dyscyplin – piłki nożnej, rugby i właśnie futbolu amerykańskiego. Pierwszy mecz i wynik futbolu amerykańskiego pojawił się w 1869 roku w amerykańskim stanie New Jersey. Walczyły ze sobą dwie uczelniane drużyny. Pierwszy oficjalny Futbolowy wynik brzmiał 6:4 dla Uniwersytetu Rutgersa. Wraz z upływem lat, zmieniały się rozgrywki oraz zasady. Np. na przestrzeni wieków trzykrotnie zwiększyła się wartość punktowa z tzw. touchdown. Z kolei spadła wartość za field goal oraz extra point. Pojawiły się także inne możliwości na zdobyciu punktu i ustalenie wyniku futbolu amerykańskiego. Obecnie kibice futbolu amerykańskiego wyniki na żywo mogą sprawdzać niezależnie od tego, gdzie są i cokolwiek robią. Wiele serwisów umożliwia śledzenie futbolu amerykańskiego live, dostęp do statystyk i przebiegu meczu, no. najpopularniejszej ligi na świecie – NFL.