Krykiet – wyniki na żywo

Baseball i krykiet mają wiele podobieństw, ale tylko patrząc na te sporty z daleka. Im bliżej ktoś zagłębie się w tę tematykę, to szybko dostrzeże, że krykiet dzięki swojej ciekawej historii i tradycji ma zasady, które mocno różnią się od wielu popularnych sportów drużynowych. Na swój sposób bardzo oryginalny jest krykiet. Wyniki zależą w dużej mierze od rodzaju rozgrywki, a także od osoby… kapitana. To on wybiera kolejność gry i podejmuje inne ważne decyzje. Jeśli jego drużyna wygrywa jest chwalony przez kibiców i media. Jeśli przegrywa – krytyka spada na niego. Krykiet, wyniki i cała otoczka tego sportu to bardzo ciekawe zagadnienia i warto w wolnej chwili zainteresować się tym sportem.

Od czego zależą wyniki krykieta?

Tak, jak wspomnieliśmy – przede wszystkim od rodzaju meczu krykieta. Wynik będzie inny w meczach trwających wiele dni, albo w szybszej odmianie. Jakie rodzaje spotkań są rozgrywane w krykiecie?

  • Twenty20 jest najnowszym rodzajem krykieta. Z pewnością pojawieniu się tej odmiany towarzyszył przede wszystkim jeden cel, zdynamizowanie meczu krykieta. Mecz w tym przypadku trwa około 3,5 godziny i w jego trakcie zespół otrzymuje jedną szasnę na zdobycie, jak największej liczby punktów i 20 overów. Co to takiego ten over? Jest to część meczu składająca się z sześciu legalnych rzutów. Te niezgodne z przepisami rzuty są powtarzane. Od 2007 roku istnieją rozgrywki Pucharu Świata w odmianie Twenty20.
  • Mecze jednodniowe trwają około 7,5 godziny. Obie drużyny mają tylko jedną szanse na zdobycie, jak największej liczby punktów. W meczu jednodniowym narzucone jest też ograniczenie na overy i jest czas na maksymalnie 50. Czasem liczba overów jest zmniejszana lub zwiększana o 10. Wyniki krykietowego Pucharu Świata właśnie dotyczą meczów jednodniowych i cyk ten odbywa się od 1975 roku. Istnieje jeszcze jednak, najciekawsza odmiana krykieta…
Wyniki meczów krykieta

Wyniki krykieta ważą się przez kilka dni

Dokładnie tak jest w przypadku krykieta wielodniowego. Z punktu widzenia kibiców piłki nożnej, koszykówki, czy jakiegokolwiek innego sportu drużynowego, jest to najbardziej wyjątkowa odmiana krykieta i sportu w ogóle. Śmiało możemy powiedzieć, że wielodniowe mecze krykieta to najdłuższe mecze, jakie odbywają się we współczesnym sporcie. Ile mogą one trwać? Na wyniki krykieta na żywo czeka się nawet… od 3 do 5 dni. Każdego dnia mecz krykieta trwa około 6 dni. W ciągu jednego dnia zespoły mają po dwie szanse na powiększenie dorobku punktowego. Do meczów wielodniowych zalicza się testy, czyli spotkania towarzyskie krajów należących do Międzynarodowej Rady Krykieta, pierwszoklasowe mecze, klasyczne mecze towarzyskie oraz mecze juniorskie, które jednak trwają trzy dni.

Niezwykły jest krykiet. Wyniki zależą od preambuły

Jak można było zauważyć wcześniej krykiet, wyniki i sam przebieg meczu jest ściśle obwarowany tradycją, historią i regulaminem. Sport ten mocno wyróżnia się na tle innych, masowych obecnie dyscyplin. Przebiegiem gry krykieta i wynikami zarządzają de facto 42 zasady opracowane przez Marylebone Cricket Club, a wszelkie zasady i zachowania określa Preambuła Przepisów Krykieta. Nic więc dziwnego, że określa się go jako grę dżentelmenów. Mecz podzielony jest na dwie części – innings, a on dzieli się na overy. Innings uznaje się za zakończony w kilku przypadkach:

  • Gdy dziesięciu z jedenastu batsmanów, czyli odbijaczy, zostanie wyeliminowanych
  • Gdy drużyna, która odbija ma już tylko jednego zawodnika zdolnego do gry
  • Gdy drużyna odbijająca jest pewna zwycięstwa przez ostatnim inningsem
  • Gdy odbędzie się ustalona wcześniej liczba overów. W meczu jednodniowym jest to ok. 50)
  • Gdy kapitan stwierdzi, że innings jego drużyny jest już zamknięty.