Rugby – wyniki na żywo

Jeśli Stany Zjednoczone kochają futbol amerykański, to na Starym Kontynencie kibice wybierają rugby. Wyniki meczów i turniejów międzypaństwowych cieszą się naprawdę sporą popularnością. Zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich i dawnych koloniach Zjednoczonego Królestwa. Zarówno futbol amerykański, jak i rugby wywodzą się z tej samej rodziny gier, co piłka nożna i jej odmiany. W pierwszej połowie XIX wieku gry te miały wspólne pochodzenie i można powiedzieć, że mogły się „mieszać”. Dopiero później każda z nich zaczęła kształtować swoją odrębność. Cofając się jednak jeszcze bardziej w czasie, niektórzy początków rugby doszukują się już w popularnych grach w starożytności, a zwłaszcza w ziemiach położonych obok Morza Śródziemnego. To jednak odległe czasy, a dużo ciekawsze rzeczy związane z rugby, wynikami, meczami miały miejsce w ostatnich dwóch wiekach. Pierwsze reguły gry rugby, wyników ustalono w XIX wieku w Wielkiej Brytanii, która przeżywała wtedy rewolucję przemysłową. Najstarsze spisane zasady gry powstały w 1845 roku. 18 lat później powstało pierwsze Stowarzyszenie Futbolowe mające regulować grę w futbol, jednak rozłam piłki nożnej i rugby spowodował także powstanie Rugby Football Union. Zasady to jedno, a popularność rugby zawdzięcza Imperium Brytyjskiemu. Stąd dziś wyniki rugby mają wielkie znaczenie dla takich reprezentacji, jak Australia czy Nowa Zelandia.

Wyniki rugby zależą od odmiany

Dokładnie tak jest, jak w śródtytule, bo rugby to tak naprawdę nie sport, a grupa sportów drużynowych. Przeglądając serwisy z wynikami rugby możemy zauważyć, że najpopularniejsze są trzy odmiany tej gry:

  1. Rugby union, czyli najpopularniejsza odmiana, składająca się z piętnastoosobowych drużyn. Pieczę nad wynikami rugby union sprawuje organizacja World Rugby. Gdy słyszymy w mediach o meczu rugby, to na 99% chodzi właśnie o tę odmianę.
  2. Rugby 7 – jak można się domyślać główną cechą charakterystyczną tej odmiany jest liczba zawodników poszczególnych drużyn, która wynosi siedem. Ta odmiana rugby union od 2016 roku jest uwzględniana w oficjalnych programach Letnich Igrzysk Olimpijskich.
  3. Rugby league – ta odmiana z kolei charakteryzuje się drużynami złożonymi z trzynastu graczy. Co ciekawe, rugby league idzie niejako własną drogą rozwoju od końcówki XIX wieku. Wyniki rugby w tej odmianie najczęściej spotkamy w Anglii i w Australii.

Tak, jak wspomnieliśmy główne różnice dotyczą liczby zawodników na boisku, co ma jednak swoje konsekwencje w zasadach rugby i wynikach meczów poszczególnych odmian.  Jeśli chodzi o rugby union, to przyłożenie warte jest 5 punktów, podwyższenia 2 punkty, bramka z karnego i z gry 3 punkty. Dla porównania w rugby league za przyłożenie otrzymuje się 4 punkty, podwyższenie i bramka z karnego warta jest 2 punkty, a bramka z gry to jeden punkt. Ma to oczywiście przełożenie na końcowe wyniki rugby. Boiska są niemal takie same, a piłka w rugby league jest trochę mniejsza. Jeśli natomiast chodzi o różnice między rugby siedmioosobowym a rugby piętnastoosobowym nie są znaczące. Jeśli chodzi o wyniki rugby, to jedyny wpływ może mieć zasada, że w rugby 7 po zdobyciu punktu/punktów grę zaczyna ten zespół, który je zdobył. W piętnastoosobowym rugby zaczyna drużyna, która straciła właśnie punkty.

Gdzie rugby na żywo jest najpopularniejsze?

Już poniekąd trochę na ten temat wspomnieliśmy, ale pora na więcej konkretów. Wyniki meczów rugby interesują kibiców nie tylko w Europie, ale można powiedzieć, że z powodu historii tego sportu, Stary Kontynent czuje mocną więź. Oczywiście nie cały, bo rugby na żywo ogląda się przede wszystkim w Anglii, Walii, Szkocji, czy Irlandii. W World Rugby zrzeszonych jest 117 krajów. Rugby league występuje w 45 krajach. Jeśli chodzi o odmianę rugby union, to jest ona sportem narodowym w Walii, Nowej Zelandii, czy Gruzji. Dużą popularnością rugby na żywo cieszy się też w Australii, Francji, Włoszech, Japonii, Kanadzie, czy Kenii.

Wyniki meczów rugby

Czy w Polsce znajdziemy wyniki meczów rugby?

Ależ oczywiście! Może mało kto wie, ale historia i popularność rugby wcale nie jest taka mała, jak niektórzy mogliby sądzić. Rugby union było już nad Wisłą latach dwudziestych XX wieku. Polski Związek Rugby powstał po koniec lat 50. Od kiedy kibice mogą sprawdzać wyniki rugby 7? Od lat 90. XX wieku. Dziś mamy do czynienia z rozgrywkami piętnastoosobowymi i siedmioosobowymi. XXI wiek w Polsce oznaczał pojawienie się rugby na żywo w wykonaniu kobiet. Pierwsze żeńskie Mistrzostwa Polski odbyły się w 2003 roku. Z kolei rugby league pojawiło się naszym kraju w 2011 roku. Sześć lat później odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski Rugby League.

Najważniejsze turnieje, mecze i wyniki rugby na żywo

Dla prawdziwych fanów rugby na całym świecie jest kilka imprez międzynarodowych, których wyniki rugby mają dla nich kolosalne znaczenie. Za najważniejsze imprezy uznawany jest Puchar Świata w rugby. Dużą renomą cieszą się także mecze i wyniki rugby podczas Pucharu Sześciu Narodów, IRB Sevens World Series, czy Pucharu Narodów Europy.

Rugby na żywo w nieco innym wydaniu

Wyniki rugby zyskiwały na świecie taką popularność, że można je było zobaczyć w Letnich Igrzyskach Olimpijskich, jak i w Igrzyskach Paraolimpijskich. Aż w 25 krajach możemy spotkać się z drużynami rugby na wózkach. Wheelchair rugby, bo tak brzmi angielska nazwa jest portem dla niepełnosprawnych. Zasady tego rugby i pierwsze wyniki na żywo pojawiły się w latach 70 XX wieku w Ameryce Północnej, a konkretnie w Kanadzie. Ostateczna wersja zasad gry w rugby na wózkach powstała na początku lat 90. XX wieku. Kompletnie inną odmianą tego sportu jest rugby podwodne. Brzmi zaskakująco? Nietrudno się dziwić, bo sam sport jest naprawdę… dziwny i ciekawy. Rugby podwodne rozgrywa się na basenie i sport ten jest znany już od ponad 50 lat! Piłka jest wypełniona roztworem cukru i soli przez co tonie pod wodą. Zawodnicy, których w basenie przebywa po sześciu, mają maski do nurkowania i kask na uszy oraz płetwy. Celem gry jest umieszczenie piłki w koszu rywali. Nie można łapać przeciwnika za strój.